CZY WIESZ, JAKIE JEST REMEDIUM NA MOLESTOWANIE W PRACY?


PRAWO HR, D&I / niedziela, luty 16th, 2020

Największym hamulcem powstrzymującym przed zgłoszeniem problemów w miejscu pracy jest obawa, że inni pracownicy nie powiedzą prawdy, a osobę zgłaszającą spotka odwet. Obawa ta jest tym większa, gdy chodzi o doświadczenie molestowania seksualnego – do lęku dochodzi wtedy wstyd, z którym trudno poradzić sobie samej. Są jednak sposoby, dzięki którym zwiększamy skuteczność swojego zgłoszenia i wyciągnięcia konsekwencji od sprawcy.

Czy warto korzystać z wewnętrznych procedur zgłaszania nieprawidłowości?

Samo obowiązywanie wewnętrznej polityki przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi i w jej ramach procedury zgłaszania molestowania seksualnego lub mobbingu nie oznacza, że będzie ona skutecznym środkiem zaradczym. Konieczne jest wzbudzenie zaufania pracowników co do możliwości zgłaszania problemów w pracy, do tego, że postępowanie będzie przeprowadzone obiektywnie i w pełnej poufności.

Ale nawet, jeśli pracodawca o to zadba, pracownicy nadal mogą mieć opory przed zgłaszaniem problemów. Mogą pojawić się obawy przed zwolnieniem lub innymi działaniami odwetowymi. W przypadku pojawienia się molestowania seksualnego często pracownicom towarzyszyć będzie także wstyd i obawa przed opowiadaniem na czym polegało, lęk przed wtórną wiktymizacją (osądzanie przez inne osoby, wywoływanie poczucia, że kobieta przyczyniła się do tych zachowań).

W takich sytuacjach nadal można spowodować sprawczość swojego działania. Stanie się tak, jeżeli:

 • świadkowie sytuacji szczerze opowiedzą w wewnętrznym postępowaniu o zdarzeniach, które widzieli lub o których słyszeli,
 • inne kobiety (ale i mężczyźni) zgłoszą nieprawidłowości przejawiane przez sprawcę i aktywnie będą uczestniczyć w wewnętrznym postępowaniu,
 • osoba, która doświadczyła molestowania, molestowania seksualnego lub mobbingu poszuka wsparcia u innych osób: psychologa, prawnika, rodziny, przyjaciół, współpracowników.

Molestowanie seksualne i mobbing karmią się ciszą. Dlatego tak ważne jest mówienie o tym, czego się doświadcza osobom, którym ufamy. To ma też wymiar psychologiczny – otrzymuje się wsparcie, którego w takich sytuacjach bardzo potrzeba. Tę ciszę przełamuje złożenie zgłoszenia – bez względu na to, czy istnieje wewnętrzna procedura, czy musimy z tym intuicyjnie udać się do HR lub przełożonego (jeśli mu ufamy i nie jest sprawcą).

Receptą na molestowanie seksualne kobiet jest solidarność kobiet. Jeśli kobiety doświadczające molestowania seksualnego będą się wspierać i prawdziwie relacjonować to, co je spotkało, lub co widziały, wtedy sprawca będzie musiał zmierzyć się z całą masą dowodów i trudniej będzie mu uniknąć odpowiedzialności.

Solidarność pracownikówbez względu na ich stanowisko, to sposób na wielką zmianę w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi. Tam, gdzie pracownicy odwracają oczy, tam sprawcy nie dosięgną konsekwencje. A gdy ofiara zniknie z organizacji, istnieje duża szansa, że na jej miejsce sprawca wybierze sobie inną osobę. Dyskryminacja i mobbing to problem całej organizacji, a im więcej jest solidarności, tym więcej jest i odwagi do działania, co służy i pracownikom, i pracodawcy.

 

To tylko fragment, cały artykuł, w tym wyjaśnienie czym w praktyce jest molestowanie i mobbing przeczytasz na portalu Sukces Pisanego Szminką.

 

Nie wiesz czy i jak skorzystać z wewnętrznej polityki przeciwdziałania mobbingowi i dyskryminacji? Pracujesz w dziale HR lub Compliance i potrzebujesz wsparcia przy budowaniu lub zmianie polityki? – porozmawiajmy, napisz do mnie na: monika.wieczorek@wieczorek.legal

2 Replies to “CZY WIESZ, JAKIE JEST REMEDIUM NA MOLESTOWANIE W PRACY?”

 1. Czy ten blog jest przeznaczony tylko dla kobiet?
  Czy tylko kobiety spotyka mobbing i molestowanie?
  Co z mężczyznami, którzy mają taki sam problem ze zgłoszeniem przestępstwa, a dodatkowo trafiają na artykuł prawniczki, sugerujący, że problem dotyczy tylko kobiet?
  Sformułowania takie jak „(…) do lęku dochodzi wtedy wstyd, z którym trudno poradzić sobie samej.” w artykule adresującym problem mobbingu i molestowania w ogóle są po prostu skandaliczne.

  1. Nie, problem molestowania dotyczy także mężczyzn, pracuję w tym zakresie również z mężczyznami. To artykuł przygotowany we współpracy z portalem adresowanym dla kobiet, dlatego słowa są kierowane do kobiet. Nie oznacza to, że mężczyźni nie doświadczają molestowania i mobbingu, bo oczywiście ten problem istnieje. W pełnym artykule poczyniłam też uwagi dotyczące pracowników – bez względu na ich płeć, zapraszam do zapoznania się. Podobnie inne artykuły w tym temacie na moim blogu dotyczą pracowników bez względu na ich płeć. Z całą pewnością molestowanie i mobbing nie mają płci.

Dodaj komentarz