4 WAŻNE ZMIANY W PRAWIE W 2017 R., KTÓRE MUSISZ ZNAĆ


PRAWO PRACY I HR, PRAWO TECHNOLOGII, INTERNETU I MEDIÓW / poniedziałek, Styczeń 16th, 2017

Ilu przepisów prawa potrzebujesz, żeby prowadzić firmę? Jak założyć firmę, zawierać umowy, kupować, sprzedawać, zatrudniać (i zwalniać!), inwestować, reklamować, zarządzać, chronić markę, restrukturyzować, pozywać, płacić podatki, i wiele innych. Przepisów w tych obszarach ciągle przybywa. Poznaj najważniejsze zmiany, jakie obowiązują od 1 stycznia 2017 r.

 

Powoli wchodzi 100 zmian dla firm

1 stycznia 2017 r. weszła w życie część zmian ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców z 16 grudnia 2016 r.

To początek tzw. pakietu 100 zmian dla firm, czyli zmian, które mają odblokować rozwój małych firm. Wśród tych, które weszły w życie z początkiem roku są regulacje, wprowadzające:

  1. 21-dniowy termin na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę, rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia i na żądanie nawiązania umowy o pracę;
  2. obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy, regulaminu wynagradzania i stworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych tylko u pracodawców zatrudniających co najmniej 50 pracowników (a nie, jak dotychczas, 20) oraz u zatrudniających co najmniej 20 pracowników tylko gdy żąda tego organizacja związkowa;
  3. obowiązek niezwłocznego wydania świadectwa pracy tylko wtedy, kiedy pracodawca nie zamierza zawierać kolejnej umowy o pracę z tym pracownikiem;
  4. możliwość prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów przez osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie aż do uzyskania przychodów netto w wysokości 2 mln euro;
  5. klauzulę pewności prawa w prawie podatkowym, czyli ochronę podatnika, który nie posiadając interpretacji indywidualnej zastosował się do „utrwalonej praktyki interpretacyjnej”.

 

Nowe stawki dla pracowników

Od 1 stycznia 2017 r. obowiązują też nowe stawki wynagradzania pracowników.

Osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę przysługuje wynagrodzenie w wysokości co najmniej 2000 zł brutto.

Jeżeli więc w ubiegłym roku zatrudniałeś za niższą stawkę, czeka Cię co najmniej 1 nowy obowiązek: podniesienie wynagrodzenia. I dodatkowo, jeżeli w umowie o pracę wpisałeś kwotę, to będziesz musiał ją teraz aneksować do kwoty co najmniej 2000 zł brutto. Takiego obowiązku nie masz, jeżeli w umowie o pracę widnieje sformułowanie „wynagrodzenie minimalne obowiązujące w danym roku kalendarzowym” (lub podobne).

Nowy Rok przynosi też nowy obowiązek dla tych, którzy zatrudniają na umowy cywilnoprawne. Od teraz podstawowa, minimalna kwota wynagrodzenia osoby pracującej na umowie zlecenia i umowie o świadczenie usług wynosi 13 zł za godzinę pracy i będzie waloryzowana co roku.

Nowe prawo ma jednak pewną lukę: gdy zawierasz umowę z inną firmą, która zatrudnia pracowników na podstawie umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, to nie musisz w umowie zastrzec, że minimalną stawką godzinową jest właśnie 13 zł. Do takich sytuacji te przepisy się nie odnoszą i stawki można ustalać dowolnie.

Naruszenie nowych zasad wynagradzania jest niebezpieczne: grozi grzywną w wysokości od 1 000 do 30 000 zł.

 

Zmiany w podatkach

Czym byłby początek roku bez zmian w prawie podatkowym? 😉

Tym razem styczeń przynosi nam dużą nowelizację ustawy o VAT. Zmian jest bardzo dużo.

Po pierwsze, stawki, które miały być na krótką chwilę, będą na dłuższą chwilę. Mowa o 8% i 23% VAT, które zostają z nami do końca 2018 r. (póki co).

Ograniczone zostały też rozliczenia kwartalne VAT: mogą z nich korzystać tylko tzw. mali podatnicy, czyli osiągający ze sprzedaży przychód do 1,2 mln euro. Przewidziano nowy straszak w stosunku do oszustów podatkowych: sankcja w wysokości 100 %.

Z innych nowości podatkowych:

  1. preferencyjna stawka 15% CIT dla małych podatników (było: 19%), których przychód ze sprzedaży nie przekroczył 1,2 mln euro rocznie;
  2. degresywna kwota wolna od podatku, zwolnienie do 6 600 zł i całkowity brak możliwości jej odliczenia dla osób zarabiających powyżej 127 000 zł rocznie;
  3. wprowadzenie limitu transakcji gotówkowych dokonywanych przez firmy na 15 000 zł (było: euro);
  4. ułatwienia m.in. dla startupów: zniesienie opodatkowania aportu w postaci własności intelektualnej, zwiększenie kwoty kosztów kwalifikowanych związanych z badaniami i rozwojem.

Poniedziałek to nowa sobota

I dla tych, co spierają się w sądach Nowy Rok też przyniósł prezent. O ile poprzednie zmiany można różnie oceniać, to z tego prezentu ucieszą się wszyscy.

Otóż od 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowa reguła w obliczaniu terminów – jeżeli termin do wykonania czynności (w obrocie gospodarczym lub przed sądem cywilnym) przypada na dzień ustawowo wolny od pracy lub na sobotę, wówczas realnie upływa on dopiero następnego dnia, który nie jest ani ustawowo wolny od pracy, ani nie jest sobotą. To duża i korzystna zmiana.

Dotychczas było tak, że np. jeżeli termin na wniesienie apelacji upływał w sobotę, to należało wnieść ją najpóźniej tego dnia. Było tak też wtedy, kiedy termin na czynność sądową był bardzo krótki i też wówczas, kiedy przed sobotą były dni świąteczne. Wszystko uległo uproszczeniu i w większości przypadków zyskujemy co najmniej dwa dni – gdy termin ma upłynąć w sobotę, faktycznie upłynie w poniedziałek.

Początek roku sam dał dobry przykład: jeżeli termin miał upłynąć 6 stycznia, czyli w święto Trzech Króli, to na starych zasadach upłynąłby w sobotę, a w nowym stanie prawnym aż (!) w poniedziałek – 9 stycznia. Przyznasz, że różnica, zwłaszcza dla tych, którzy wszystko robią na ostatnią chwilę 😉 jest znaczna.

W sobotę nie dopełnia się też czynności w postępowaniu administracyjnym, sądowo-administracyjnym i na podstawie Ordynacji podatkowej. Od 1 stycznia 2017 r. do tej grupy dołączyły szczęśliwie stosunki cywilnoprawne.

To oczywiście nie wszystkie zmiany, jakie czekają nas w tym roku. Jeżeli chcesz być na bieżąco z kolejnymi albo czekasz na wyjaśnienie m.in. ustawy o innowacyjności– subskrybuj blog, służy do tego okienko z lewej strony 😉

Dodaj komentarz